W MEDIACH

Wyrzuć chodziki i adidaski

Wada postawy jest każda zmiana w sylwetce, która odbiega od normy. Jak te zmiany rozpoznać? Co jest ich przyczyną? Na te pytania odpowiada mgr Jolanta Mikołajczyk fizjoterapeutka z Polikliniki W Zielonej Górze.

  • Jakie nieprawidłowości w postawie dziecka powinny budzić niepokój rodziców?
  • Charakterystyczne znaki to przede wszystkim ciągłe przechylanie głowy w jedna stronę, nierówne ustawione barki, łopatki, niesymetryczne wcięcia w talii, nierówno ustawione biodra, obciążanie tej samej nogi, niewłaściwe ustawianie stóp, przechylanie dziecka na jedną stronę, garbienie się. Co ciekawe, także zbyt wyprostowana sylwetka tez jest nienaturalna i może świadczyć o wadzie postawy. Zaobserwowanie któregoś z wymienionych objawów, powinno skłonić rodziców do konsultacji z lekarzem. Zwykle pediatra kieruje dziecko do ortopedy, który stwierdzając nieprawidłowości - powinien zlecić rehabilitację. U nas w zakładzie rehabilitacji leczniczej w Poliklinice dokładnie szukamy przyczyny powstawania wady postawy. Następnie, po zbadaniu i zdiagnozowaniu dziecka uczymy je poprawnego wykonywania ćwiczeń, które musi systematycznie wykonywać w domu, najlepiej pod kontrolą rodziców. Uczymy też prawidłowych wzorców i zachowań ruchowych.
  • Skąd się biorą wady postawy?
  • Część z nich wynika z małej aktywności ruchowej dzieci, które coraz mniej czasu spędzają na zabawach i grach ruchowych, a - niestety - coraz więcej przebywają przed komputerem i telewizorem, przyjmując niedbałą postawę. Jeśli do tego dołoży się zanieczyszczenie środowiska, żywności i nieodpowiednią dietę, które to czynniki osłabiają cały system odpornościowy organizmu, nic dziwnego, że tych wad jest tak dużo. Ale nie można też pominąć czynników wrodzonych, które również często decydują o powstawaniu wady.
  • Jakie to są czynniki?
  • Choroby mięśni, kości, tkanki łącznej, układu nerwowego. Z racji tej, że są wrodzone, nie mamy na nie wpływu. Można jednak, zapobiegać wadom postawy, które powstają w toku rozwoju dziecka.
  • W jaki sposób?
  • Dużo zależy od postępowania rodziców. Powinno zwracać uwagę na odpowiednie obuwie dziecka - zwłaszcza u maluchów musi ono być właściwe wyprofilowane, ze sztywnym zapiętkiem, do kostki oraz podeszwą na tyle miękką, aby stopa podczas chodzenia swobodnie się poruszała. Tzw. adidasy nie nadają się dla małych dzieci, są wręcz przeciwwskazane. Rodzicu - kupując dla rocznego dziecka tego typu obuwie, możesz być pewien, że przyczyniasz się do płaskostopia i innych wad postawy swojej pociechy - ten apel naprawdę warto potraktować bardzo poważnie.
  • Czy to prawda, że popularny chodzik, chętnie kupowany przez rodziców i dziadków, też może być powodem powstawania wad postawy?
  • Oczywiście, uważam, że powinno się je powyrzucać. Wsadzanie dziecka do chodzika w momencie, gdy nie jest one przygotowane do postawy pionowej, przyczynia sie do skręcenia i obniżenia miednicy, pozornego skrótu nogi, co w przyszłości może być źródłem skoliozy. Dla prawidłowego kształtowania sie kręgosłupa bardzo ważny jest etap raczkowania, co prawda uciążliwy dla rodziców, którzy narzekają, że cały czas muszą dziecko pilnować, że sie wybrudzi. Jednakże natura dała nam fazę pełzania i raczkowania jako fazę przygotowawczą, niezbędną w rozwoju narządu ruchu i nie powinno się jej eliminować. Wręcz przeciwnie, należy stworzyć dziecku jak najwięcej możliwości swobodnego pełzania i raczkowania, a jego układ ruchu na pewno będzie sprawniejszy i mocniejszy, co w przyszłości zmniejszy ryzyko powstawania wad postawy.

Źródło: CO W MIEŚCIE PISZCZY, nr 10 (12), listopad 2001

Poprawna postawa ciała jest warunkiem prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego człowieka. W niej bowiem wyraża się osobowość człowieka.

Skutki nieleczonych wad postawy:
  • zmniejszona sprawność układu krążenia i oddechowego;
  • zmniejszona sprawność fizyczna;
  • z czasem zniekształcenie postawy, powodujące nieestetyczny wygląd;
  • zwyrodnienia i bóle narządu ruchu.