W MEDIACH

Kręgosłup - oś ciała

Najpierw ból jest niewielki, pojawia się i znika, może to trwać latami.


OTWIERANIE SZUFLADY

Bóle kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości. Dopóki są do wytrzymania i co jakiś czas przechodzą, traktujemy jak dopust boży. To błąd.

- Hasło "z bólem można żyć" jest wielkim nieporozumieniem - przekonuje mgr rehabilitacji ruchowej Jolanta Mikołajczyk. - Jeżeli raz boli, a raz nie boli, to znaczy, że może nie boleć wcale. J. Mikołajczyk pracuje w zakładzie rehabilitacji w Poliklinice w Zielonej Górze. Jej pasja jest terapia manualna. Posiada Certyfikat Terapeuty Manualnego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego W Warszawie.


Od kręgarza

Terapia manualna wywodzi się z ludowego kręgarstwa. Różni się jednak od niego tym, że jest dziedziną nauki, oparta na wiedzy medycznej. Do jej stosowania potrzebna jest dokładna znajomość anatomii i fizjologii ruchu w stawach. Przy pomocy terapii manualnej można usuwać odwracalne zaburzenia stawów kręgosłupa, bioder, barków, kolan i stóp. Przywraca ona ruchomość stawów, a także elastyczność i długość mięśni oraz więzadeł.

  • Najważniejsze jest postawieni właściwej diagnozy, czyli wykrycie co jest przyczyną bólu - mówi J. Mikołajczyk. - Dopiero potem można przystąpić do odblokowywania stawów. Kręgarze robią to w sposób gwałtowny. Mogą więc zaszkodzić. To trochę jak z próbą otworzenia zablokowanej szuflady. Można szarpnąć energicznie. Albo sie uda, albo szuflada zostanie uszkodzona. Terapeuta manualny powinien otwierać "szufladę" delikatnie, szukając najlepszego sposobu i momentu do odblokowania stawu. Dlatego takie zabiegi nie bola i są bezpieczne.
  • Skuteczna jest też tzw. poizometryczna relaksacja mięśni. Poprawia ona ich elastyczność i długość. Łagodzi ból, rozluźnia - dodaje J. Mikołajczyk. - Stosuje również mobilizację uciskową. Polega to na uciskaniu specjalnych punktów, położonych z resztą często w pewnej odległości od miejsca, w którym pojawia się ból. Moich pacjentów dziwi, że np. naciskam punkty koło łopatki lub krzyża, a oni czują zmniejszenie bólu w okolicy szyi.

Dlaczego boli

Przyczyn bólu kręgosłupa jest wiele. Może to być np. gwałtowny, niewłaściwy ruch, wykonany przy nieodpowiednim napięciu mięśni, co prowadzi do zablokowania stawów. Najczęściej jednak, przekonuje J. Mikołajczyk, ból powstaje wskutek ciągłego, nadmiernego napięcia tkanek okołostawowych, czyli mięśni i więzadeł, przez co dochodzi z czasem do ograniczenia ruchomości stawów, a nawet zostaje on zablokowany. Przyczyna takiego stanu może być przebywanie zbyt długo w jednej pozycji, np. podczas pracy przy komputerze, ale tez nieprawidłowe obciążanie stóp, spowodowane choćby chodzeniem na wysokich obcasach..

  • Do niedawna, twierdzono, że główną przyczyną bólów kręgosłupa są zmiany zwyrodnieniowe. Okazuje się jednak, że bóle są często wynikiem zaburzeń czynnościowych mięśni i stawów bez ucisku na korzeń nerwowy czy rdzeń kręgowy - mówi terapeutka. - Wynikają z nierównowagi statycznej mięśni i tkanek około stawowych, co powoduje ich podrażnienie i przeciążenie. Na początku ból może być niewielki, trwać latami, znikać i powracać. W pewnym momencie jednak rośnie i przeradza sie w ból ciężki,. Lekceważenie objawów bólowych może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, czyli do zwyrodnień z bezpośrednim naciskiem na korzeń nerwowy i dyskopatii. Lepiej na to nie czekać i ratować się wcześniej.

Warto wiedzie, że także ciągły stres może prowadzić do bólów kręgosłupa. Bo przecież jednym z jego skutków jest ciągłe napięcie mięśni.


Źródło: Gazeta Lubuska, piątek - 2 listopada 2001

Przyczyn bólu kręgosłupa nie zawsze należy szukać w samym kręgosłupie. Bardzo często ich przyczyna są nieprawidłowości w stopach. Nasze ciało musimy traktować jako całość. Zmiany chorobowe w jednej części narządu ruchu, odbijają się zmianami w pozostałych.

Normalna praca mięśni polega na ich kurczeniu i rozkurczaniu. Jeżeli o tym zapominamy i zmuszamy mięśnie do ciągłej pracy bez odpoczynku, staja się napięte i sztywne. Z czasem dochodzi do ich przykurczu. Napięte mięśnie ograniczają i blokują ruchomość w stawie i same staja się bolesne.

GRAŻYNA ZWOLIŃSKA