W MEDIACH

Gdy boli kręgosłup

Dla kręgosłupa, który jeszcze nie boli, nie ma nic gorszego jak bezruch. A jeśli juz boli, tym bardziej nie wolno ruchu unikać.

Ból kręgosłupa jest objawem zaburzeń jego funkcji. Jeśli ich przyczyna nie została usunięta, prędzej czy później ból powróci. I będzie intensywniejszy.


Ciągłe napięcia

- Hasła "trzeba sie nauczyć żyć z bólem" czy "to musi tak boleć" są nieporozumieniem - uważa mgr rehabilitacji ruchowej i terapeuta manualny Jolanta Mikołajczyk z Zielonej Góry. - Jeśli raz boli, a raz nie boli, to znaczy, że może nie boleć w cale. Przyczyn bólów kręgosłupa jest wiele. Bezpośrednio może być uraz sportowy lub gwałtowny ruch wykonany przy nieodpowiednim napięciu mięśni. Doprowadza to do zablokowania stawów kręgosłupa. - Najczęściej jednak ból powstaje w skutek ciągłego, nadmiernego napięcia tkanek okołostawowych, mięśni i więzadeł, przez co staw z czasem zostaje zablokowany i dochodzi do ograniczenia jego ruchomości - mówi J. Mikołajczyk. - Nie można wtedy np. wykonać ruchu w bok, skłonu w przód czy w tył. Przyczyna takiego napięcia tkwi w tym, że zapominamy o odpoczynku dla mięśni i stawów.


Rozciągnąć się

Normalna praca mięśni polega na ich kurczeniu i rozluźnianiu. Jeśli zmuszamy je do ciągłej pracy bez odpoczynku, to stają się napięte i sztywne. Z czasem dochodzi do ich przykurczu. Napięte mięśnie ograniczają i blokują ruchomość w stawie i same staja się bolesne. Mogą dawać odczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Z czasem w obrębie stawów powstaje zwyrodnienie i może dojść do ucisku na korzeń nerwowy i dyskopatie. - Aby ten stan zmienić, należy rozluźnić mięśnie i rozciągnąć je - radzi J. Mikołajczyk. - A także znaleźć bezpośrednią przyczynę powodującą nieprawidłowe obciążanie tułowia i zmęczenie mięśni. Często są to przeciążenia zawodowe i nieprawidłowe nawyki dotyczące siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ale też błędy popełniane przez rodziców wobec niemowlaka i małego dziecka mogą być przyczyną jego późniejszych kłopotów z kręgosłupem.


ĆWICZENIA POMOGĄ

Ile razy wykonywać trzeba dane ćwiczenie? Jednej odpowiedzi nie ma. Ilość ćwiczeń trzeba dostosować do swojej kondycji, do nasilenia bólu. Niedobrze jest przedobrzyć. Ćwiczenia należy wykonywać na wydechu. Warto ćwiczyć, nawet jeśli jeszcze nie boli. Nawet jeśli uważamy, że tyle się przecież ruszamy, np. drepcząc w kuchni czy sprzątając. Niestety, taki ruch nie powoduje rozluźnienia i rozciągnięcia mięśni, nie poszerza zakresu ruchu stawów.


Źródło: Gazeta Lubuska - Magazyn Rodzinny, 5/6 Lipa 2003

Jakie mogą być przyczyny bólu
  • Przebywanie zbyt długo w jednej, nieprawidłowej pozycji, bez możliwości rozluźnienia, np. praca przy biurku, powoduje pochylenie tułowia oraz przykurcz zginaczy bioder i tułowia.
  • Praca przy komputerze, oprócz dolegliwości w obrębie tułowia, może powodować dolegliwości szyjno barkowe. Zwłaszcza jeśli komputer ustawiony jest z boku, zamiast na wprost oczu.
  • Ciężka praca fizyczna w pozycji stojącej, nieprawidłowe dźwiganie ciężkich przedmiotów.
  • Nieprawidłowe siedzenie podczas jazdy samochodem.
  • Złe nawyki ruchowe, wywołane np. chodzenie na wysokich obcasach.
  • Siedzenie na kości krzyżowej i ogonowej lub częste siedzenie z nogą założona na nogę.
  • Wsadzanie niemowlaka do chodzika, gdy kręgosłup i mięśnie nie są jeszcze przystosowane do postawy pionowej. Przyczynia sie to do skręcenia i obniżenia miednicy, co może być przyczyną skoliozy i bólów kręgosłupa w dorosłym życiu.