METODY TERAPII

Kinezjology Tapping


O metodzie

Kinesiojology Taping wywodzi się z japońskiego systemu Kinesio Taping. W Europie metoda ta została zmodyfikowana i przekształcona w oparciu o stale rozwijającą się bazę naukową, większe możliwości diagnostyczne i analizę dysfunkcji posturalnych, a przede wszystkim o znajomość układów powięziowo-mięśniowych.

Nazwa kinesiology pochodzi z łaciny. Kinezjologia – nauka o ruchu, a więc poprzez nałożenie plastra daje się możliwość przywrócenia prawidłowej funkcji narządowi ruchu.

Kinesiology Taping jest to metoda, która poprzez działanie sensoryczne plastra i działanie drażniące na zakończenia nerwowe występujące na skórze poprawia funkcjonowanie zaburzonej czy obolałej części ciała. Takie działanie daje organizmowi sygnał do samoregulacji, do samonaprawy. Metoda ta poprawiając funkcjonowanie dysfunkcyjnej części ciała na drodze odruchowej i kompensacyjnej wpływa także na dysfunkcje znajdujące się daleko od miejsca bólu.

Kinesiology Taping bazuje na osiągnięciach wiedzy medycznej z obszaru terapii mięśniowopowięziowej. Każde nałożenie plastra poprzedzone jest badaniem, testami i oceną mięśniowo–powięziową po to, aby z dużą dokładnością nałożyć plaster i osiągnąć zamierzony efekt.

Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Plaster przyklejony we właściwy sposób, najczęściej w miejscu, w której skóra i powięż jest napięta, tworzą pofałdowania powierzchni zwiększające przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi i limfy oraz aktywuje proces samoleczenia, powodując jednocześnie rozluźnienie i właściwą przesuwalność tkanek.


Właściwości plastra.


Działanie kinesiology taping.


Różne sposoby nakładania plastrów - galeria zdjęć.